Vzdušný a prosvětlený dům přesně podle představ mladé rodiny

0
14
House Construction Framing Gradating Into Finished Kitchen Build.

Trvalo celých šest let, než mladá rodina našla pozemek podle svých představ. Díky spolupráci s architektkou a volbě cihlového systému HELUZ si na něm postavili domov, který by za nic na světě neměnily.

„Myšlenka postavit si vlastní dům nám napadla v době, kdy jsme se rozhodli založit si rodinu. Po narození dcery jsme se pustili do intenzivního hledání vhodného pozemku ve městě, kde žijeme, ale netušili jsme, že k němu bude tak zdlouhavá a strastiplná cesta,” vzpomíná investorka.

„V našem městě je stavebních pozemků velmi málo, mnohé nejsou určeny k prodeji nebo nesplňovaly naše požadavky. A do okolních vesnic jsme se stěhovat nechtěli. Nakonec se nám po dlouhých šesti letech konečně podařilo pozemek získat. Leží v okrajové, velmi klidné části města a rozlohou je pro nás naprosto ideální – má 1 000 m2 a kompletní občanská vybavenost je na dosah.”

Přízemní rodinný dům se zahradou a bazénem

S architektonickým řešením a realizací projektu se rodina na základě doporučení obrátila na architektku Blanku Zlamalovou ze Studia Zlamal, která po několika společných setkáních začala domu dávat konkrétnější podobu.

„Spolupráci s paní architektkou si velmi ceníme, protože její dlouholeté zkušenosti, rady a doporučení nám pomohly v mnoha zásadních věcech, ale iv maličkostech, které bychom sami nedomysleli a které v celkovém konceptu domu hrají důležitou roli (zda jde o orientaci na světové strany, hru světla v interiéru, důraz na soukromí nebo funkční a praktickou stránku domu),” pokračuje investorka.

Důraz na světlo a vzdušnost

V zadání pro architektku investoři kladli důraz na světlo a vzdušnost. Prioritní byl pro ně hlavní společný prostor, kde spolu jako rodina
tráví nejvíce času. Přáli si, aby byl vzdušný a po celý rok dostatečně prosvětlený (i během tmavých podzimních a zimních měsíců a naopak chráněn před ostrým poledním sluncem v letním období).

S tím souvisel i požadavek na velkou zastřešenou terasu, která na společný obývací prostor plynule navazuje. „Chtěli jsme adekvátní velikost všech místností, aby nebyly příliš malé, ale ani zbytečně velké a aby se nám do projektu podařilo zakomponovat vše ostatní, co jsme požadovali (šatna, spíž, venkovní technická místnost s koupelnou, dvojgaráž s pracovním koutem as výklenkem na kola a sportovní vybavení). Pro paní architektku to nebyl snadný úkol, ale poradil si s ní naprosto skvěle.“

Nízkoenergetický dům byl postaven z cihel HELUZ FAMILY

„Při volbě stavebního materiálu manžel zjišťoval všechny dostupné možnosti a varianty a na základě referencí a odborných rad jsme se rozhodli pro cihly HELUZ FAMILY 44,“ říká investorka. Důležitou roli při rozhodování sehrál fakt, že tyto cihly mají výborné tepelněizolační parametry bez potřeby dodatečného vnějšího zateplení (stačí jen tepelněizolační omítka).

„A hlavně jsou určeny ke stavbě nízkoenergetických domů, kam se řadí i ten náš. V domě využíváme také bezdrátově ovládanou vnější stínící techniku, takže dalším faktorem, který nám pomohl při výběru stavebního materiálu, je ten, že firma HELUZ řeší kompletní hrubou stavbu – od různých typů cihel až po žaluziové překlady. Tím jsme docílili kompletní, jednoduchou a rychlou hrubou výstavbu.“

Detached house

I když nakonec se pro opožděné dodávky interiérového vybavení nestihly nastěhovat o Vánocích, ale až na jaře, na nový dům si rychle zvykli a všichni se v něm hned zabydleli.

„Jsme velmi spokojeni a nic bychom rozhodně neměnili. Postavili jsme si dům přesně podle našich požadavků a potřeb a hlavně v době covidu jsme se přesvědčili o tom, že naše rozhodnutí bylo správné. Během online vyučování a home office jsme si všichni v domě našli to své místečko a soukromí a ve volném čase jsme plně využívali zahradu, bazén a okolí domu, takže covidové období nás nijak nepoznamenalo,“ dodává investorka.

Předchozí článekRevize elektro: Prevence a oprava případných závad na elektru
Další článekNízkonákladový interiér bytu zařízený v poslední chvíli a na výbornou