Zadýcháváte se? Kašlete? Ne, nemusí to být covid

0
14
Cropped shot of an attractive young woman sitting alone on her sofa at home and coughing

Chronická obstrukční plicní nemoc je druhé nejrozšířenější neinfekční onemocnění obyvatelstva rozvinutého světa. Je to závažné respirační onemocnění, které je celosvětově čtvrtou nejčastější příčinou úmrtí.

V dobách pandemie COVID-19 je situace ještě vážnější, jelikož koronavirus postihuje zejména dýchací systém. Může způsobit těžký zápal plic, který nejednou končí u pacientů s CHOPN fatální. Problémem je i to, že pacienti ze strachu z COVID-19 nenavštěvují své specialisty a noví pacienti jako by ani nebyli. Jsou, jen se skrývají za COVID-19 a příznaky.

Faktorem vzniku a vývoje CHOPN jsou zánětlivé změny vyvolané dlouhodobým vdechováním inhalačních škodlivin. Příčinou onemocnění je v 80 % případů kouření i pasivní, mezi další možné vyvolávající faktory patří vdechovaný prach a jiné nečistoty z okolního prostředí.

Asian woman are going to work.she wears N95 mask.prevent PM2.5 dust and smog.she is coughing

Máte tyto příznaky? V případě, že kouříte, nebo jste v minulosti kouřili, pracujete v prašném prostředí, rychle se zadýcháváte, kašlete několikrát denně, vykašláváte hleny a například při rychlejší chůzi vám brání při mluvení pocit nedostatečného dechu, jste potenciální adept na onemocnění CHOPN. Nepodceňujte tyto příznaky a myslete na to, že jejich včasná diagnostika vám může prodloužit kvalitní život.

Předchozí článekVíte, jak navařit chutná a zároveň zdravá jídla?
Další článekNetradiční oleje: Znáte hořčicový, ostropestřečný či konopný?