Moderní semafory z Ruska

0
22

Namísto tradičních tří kruhových semaforů by už v blízké budoucnosti měl dostat ve městech prostor jeden výraznější semafor s animovaným displejem a rozšířeným značením. Alespoň tak to vidí nadšenci z ruského designérského studia Art Lebeděv.

Posledních sto let je provoz na našich městských a silničních komunikacích regulován pomocí tří kruhů. Tvar semaforů udával kruhový tvar žárovek, které se původně v semaforech využíval. Zažité předsudky se mezitím změnily a dnes už nejsme v otázce designu semaforů tak striktní, konzervativní a současně ničím limitovaní.

Borci z Art Lebeděv proto navrhli semafory pro budoucnost v „kolaboraci“ s Centrem průmyslového designu UOMP. Designéři přišli se dvěma návrhy. První je podélný velký displej se zaobleným ohraničením, který ukazuje klasické značení a chytře v sobě integruje šipky pro změnu směru jízdy či odpočítávání času na zelenou. Do semaforu lze integrovat také kameru a sledovat tak provoz a případné konfliktní a nebezpečné situace, což se již nyní v moderních městech děje.

Druhý světelný semafor je rozšířen a jedná se o kombinace s dopravním značením. V podstatě snadno lze tak například zastavit dopravu v místech, kde dojde k nehodě nebo je nutná oprava. Navrženy byly dokonce i speciální semafory pro chodce a mnoho různých doplňkových značení. Systém má samozřejmě mnoho omezení od ceny až po spotřebu elektrické energie či „světelné znečištění.“

Předchozí článekSEMA Show: Chevrolet ukázal Chevy Beast
Další článekJáma téměř spolkla chlapce. Podzemní požáry ohrožují také planetu