Hrozí u nás realitní bublina? Prodávající nadstřelují ceny, bankovní znalci mají problémy s posudky

0
13
The words Expectation vs Reality with pencil on yellow background.

Ceny nemovitostí k bydlení pokračují v rekordním růstu. Ten nejenže nepolevuje, ale přidává na rychlosti. Meziročně poskočili o 22,1 procenta, tvrdí nová čísla Národní banky Slovenska (NBS). Pokud koncem roku 2020 stála průměrná nemovitost 100 tisíc eur, o rok později se její cena vyšvihla na 122 tisíc eur. Jedná se o ilustrační příklad, který je v krajských městech ještě výraznější.

Ceny bytů narostly mezi lety 2020 a 2021 o téměř 300 eur za metr čtvereční. U domů je to podobné, cenovky šli nahoru o více než 300 eur za metr čtvereční. V průměru tedy platí, že pokud si dnes zájemce plánuje pořídit bydlení o rozměru 80 metrů čtverečních, zaplatí o 24 tisíc eur více.

Finanční zprostředkovatele a analytiky nové čísla překvapily. Ekonom VÚB banky Michal Lehuta hodnotí 22procentní nárůst jako „extra silný“. Rekord drží meziroční růst z roku 2008, kdy ceny narostly o více než třetinu. Ale pak přišla finanční krize, když v USA praskla realitní bublina. Dá se mluvit io bublině u nás? Rychlý růst cen už nějaké období naznačuje jejich nadhodnocení vůči ekonomickým „fundamentům“, tvrdí Lehuta. V překladu to znamená, že růst cen překonává výši platů, vývoj počtu obyvatel, výši nájmů nebo úrokové sazby.

„Prodej hypoték na trhu v posledních kvartálech překonával jeden rekord za druhým. Růst cen nemovitostí bezpochyby přispěl k vyššímu objemu financování, ale objem nově poskytnutých úvěrů na bydlení rostl meziročně rychleji než ceny nemovitostí,“ hodnotí nová čísla úvěrový analytik Slovenské spořitelny Matej Bašták.

Funny cute baby girl drawing with marker on wall at home. Toddler girl child with milk bottle playing at home. Authentic candid childhood lifestyle moment. Young artist painting on wall in living room

Dostupnost bydlení na Slovensku každým měsícem jednoznačně klesá, říká finanční analytik z OVB Allfinanz Marián Búlik. „Je to způsobeno především prudce rostoucími cenami bytů. Zejména v krajských městech vidíme v praxi mnoho případů, kdy především mladým lidem příjem nepostačuje na koupi bydlení a lidé jsou nuceni do úvěru přibírat rodiče nebo sourozence,“ míní.

Předchozí článekVelcí průmyslníci budou zklamáni
Další článekFinanční správa přichází s více novinkami. Chce usnadnit daňové plnění povinností