Zdravotně znevýhodněným lidem zlepší život příspěvky

0
14
Wheel Chair User Icon. This 100% royalty free vector illustration features the main icon pictured in black inside a white square. The alternative color options in blue, green, yellow and red are on the right of the icon and are arranged in a vertical column.

Od ledna začaly platit u jednorázových příspěvků na kompenzaci výdajů spojených s těžkým zdravotním postižením změny. Lidé s nejnižšími příjmy by na úpravu bytu, koupi auta či pomůcky měli obdržet kompenzaci v téměř plné výši. Vyplývá to z novely zákona o peněžních příspěvcích na kompenzaci těžkého zdravotního postižení z dílny ministerstva práce.

Při ceně pomůcky či úpravě bytu nebo vozidla dostanou handicapovaní lidé, jejichž příjem nepřesahuje životní minimum, kompenzaci nákladů od 90 do 98 % v závislosti na výši nákladů. Pokud je příjem osoby do dvojnásobku životního minima, kompenzace je od 90 do 95 %, při trojnásobku od 85 do 90 %, při čtyřnásobku od 70 do 80 % a při pětinásobku životního minima od 50 do 70 %. Rovněž na ceně a na příjmu závisí i procentuální výše příspěvku při opravě pomůcky.

Young businessman in a wheelchair examining reports on a meeting in the office.

U peněžních příspěvků na koupi, výcvik či úpravu pomůcky, na úpravu osobního auta, bytu, rodinného domu a garáže při ceně nad 1 660 eur tak jde o zvýšení jejich zohledňované ceny z 95 % na 98 %. U peněžního příspěvku na opravu pomůcky, která přesahuje částku 830 eur, jde o zvýšení zohledňované ceny z 95 % na 98 %.

Předchozí článekRozvádíte se a potřebujete rozdělit společný majetek?
Další článekVíte, jak navařit chutná a zároveň zdravá jídla?