Omikron, karanténa a pandemická OČR pro rodiče

0
10
Young woman wearing medical mask, standing near the window

Šířící se vlna koronaviru omikron zvyšuje počty dětí v karanténě nebo izolaci. Rodiče a ostatní pojištěnci mají po splnění zákonných podmínek nadále nárok na dávku pandemické ošetřovny (OČR). Pravidla nároku na dávku ani postup žádosti se nemění.

  1. Kontaktujte lékaře

Při pozitivním antigenovém či PCR testu dítěte, resp. je-li úzkým kontaktem pozitivního kontaktuje rodič na dálku lékaře/pediatra. Právě lékař v souladu s pravidly Úřadu veřejného zdravotnictví potvrzuje karanténu nebo izolaci dítěte. Pokud o karanténě či izolaci rozhodne, tiskopis o ošetřovném posílá do Sociální pojišťovny.

„Rodič tiskopis potvrzený lékařem doručuje Sociální pojišťovně pouze tehdy, pokud potvrzení o karanténě/izolaci vyřizuje osobně. V takovém případě musí rodiči-zaměstnanci tiskopis potvrdit i jeho zaměstnavatel,“ upozorňuje Jana Hrabková z komunikačního odboru Sociální pojišťovny.

  1. Požádejte si o dávku – využijte elektronické formuláře

O dávku je třeba požádat prostřednictvím elektronického formuláře Žádost o pandemické ošetřovné. „Tento formulář pojištěnci posílají pouze tehdy, pokud o dávku od 20. 3. 2020 ještě nikdy nežádali. Pokud ji již v minulosti pobírali, stačí na konci kalendářního měsíce poslat vyplněný elektronický formulář Čestné prohlášení k pandemické OČR. Pokud pojištěnec o dávku žádá poprvé, zasílá oba formuláře – nejprve Žádost a na konci měsíce Čestné prohlášení,“ vysvětluje Hrabková.

Kdo má nárok na pandemické OČR při karanténě/izolaci

Suspicious woman wearing a face mask and peeking outside, covid-19 outbreak and virus infection concept

Nárok na pandemické OČR při karanténě nebo izolaci mají pojištěnci pečující o děti do 11 let věku (resp. do 18 let věku, jsou-li zdravotně těžce postiženy), a to v případě, jsou-li jejich mateřské školy, školy/třídy či zařízení sociálních služeb uzavřené na základě rozhodnutí hygienika, zřizovatele či ředitele nebo pokud jim lékař potvrdí potřebu karantény/izolace na příslušném tiskopise. V lednu 2022 Sociální pojišťovna vyplatila 30 160 dávek pandemické ošetřovny v průměrné výši téměř 143 eur.

Předchozí článekPenzisté: Kdy se vám vyplatí přiznat daně
Další článekRozvádíte se a potřebujete rozdělit společný majetek?