Penzisté: Kdy se vám vyplatí přiznat daně

0
13
portrait of happy smiling senior couple outdoors

Jste penzista a máte také příjem navíc? V jistých situacích se vám vyplatí podat daňové přiznání a dostanete peníze zpět.

Důchody vyplácené na Slovensku a dávky stejného druhu vyplácené z povinného zahraničního pojištění jsou od daně z příjmů osvobozeny.
Daňové přiznání k dani z příjmů je povinen podat každý poplatník (i důchodce), pokud jeho celkové zdanitelné příjmy dosažené v roce 2021 přesáhly částku 2 255,72 eura. Do celkových zdanitelných příjmů se zahrnují všechny příjmy, které jsou předmětem daně a nejsou od daně z příjmů osvobozeny.

Kdy se vyplatí podat daňové přiznání

Pokud pracující penzista vydělal maximálně 2 255,72 eura, nemusí podat daňové přiznání za rok 2021. Pokud mu však zaměstnavatel srážel z příjmu zálohy na daň, je pro něj výhodné podat daňové přiznání k dani z příjmů FO typu A, i když jeho zdanitelné příjmy nepřesáhly částku 2 255,72 eura. V podaném daňovém přiznání důchodci vznikne daňový přeplatek a daňový úřad mu jej vrátí. Ale pouze v případě, že je vyšší než 5 eur.

Couple of seniors jogging outdoors in the city

Nezdaňované příjmy

Důchody vyplácené na Slovensku a dávky stejného druhu vyplácené z povinného zahraničního pojištění jsou od daně z příjmů osvobozeny. Mezi takové důchodové dávky patří např.: starobní, předčasný, invalidní, vdovský a vdovecký, sirotčí či výsluhový důchod.

Předchozí článekCo o vás ví úvěrový rejstřík? A pokud jste jednou zpožděna se splátkou, ohrozí to vaši novou hypotéku?
Další článekOmikron, karanténa a pandemická OČR pro rodiče