Akcie v současnosti nemají alternativu. Dnes sice inflace bude atakovat sedm procent, ale i když byla dvouprocentní, co bylo alternativou? Na běžných či termínovaných účtech v bankách máte nulové sazby a výnosy z většiny dluhopisů jsou záporné, říká v rozhovoru pro Pravdu Roman Vlček, výkonný ředitel a člen představenstva Slovenské asociace správcovských společností.
V roce 2021 lidé zainvestovali do podílových fondů přes 1,5 miliardy eur. To je víc, než tři poslední roky dohromady. O čem to svědčí?
Už i minulé roky byly z tohoto pohledu dobré, ale loni nás příjemně překvapil. Jedná se o historický rekord a naši členové jsou s tím spokojeni.
Proč právě v době pandemie vidíme, že lidé tak hodně zainvestovali?
To je dobrá otázka. Možná měli trošku nižší spotřebu. Ale hlavně tomu pomohly výkonnosti fondů. V letech 2019 až 2021 dosahovaly vysoké zhodnocení. Když tyto výnosy porovnali lidé s výnosy na vkladních knížkách či termínovaných vkladech, tak rychle zjistili, že výsledky podílových fondů byly nesrovnatelně lepší. Vynikající výsledky podílových fondů měly určitě pozitivní vliv na rozhodování lidí do nich investovat. Existovala také velká skupina lidí, která investovala poprvé a neměla žádnou negativní zkušenost, právě naopak – jen pozitivní. Důležité bylo také, že banky se rozhodly fondy aktivně nabízet. Ty jsou totiž stále jejich nejdůležitějším distribučním kanálem.
Na začátku roku 2022 se očekává rekordní inflace ve výši 7 procent. Přirozeně tento růst cen ukrojí z výnosů investic. Jak by měl přemýšlet člověk, který chce zainvestovat v této době velké inflace?
Když lidé investovali dosud, tak od nynějška by i pro inflaci měli investovat ještě více. Pro úspory je nejhorší, když v době vysoké inflace leží ladem. Jaký je výsledek? Lidé přicházejí o peníze, neboť jejich reálná hodnota v důsledku inflace klesá. Pokud se člověk chce chránit před negativními důsledky inflace, měl by si vybrat vhodnou třídu aktiv a zainvestovat. V tomto období za takovou považuji akciové, smíšené či realitní fondy. Výběr konkrétní investice závisí na několika faktorech a hlavně na člověku samotném, jeho očekávání a odolnosti vůči investičnímu riziku.
Minulý rok nakoupili lidé také velký objem akcií. O čem to svědčí?
Jednoduše není alternativa. Dnes sice inflace bude atakovat sedm procent, ale i když byla dvouprocentní, co bylo alternativou? Na běžných či termínovaných účtech v bankách máte nulové sazby a výnosy z většiny dluhopisů jsou záporné. To vám nic nevygeneruje, jen záporné reálné výnosy. Nebudete tedy dávat peníze do produktu, který vám přinese stejně záporný výnos. Tak kam je nakonec dáte? Zbývají tři věci. Buď je dáte do akcií nebo si investor vybere smíšené řešení – dluhopisy i akcie, nebo třetí a specifická oblast jsou realitní fondy. Naše realitní fondy se zaměřují na komerční nemovitosti – ani pandemie nezamávala příliš s výkonností realitních fondů. Akciové fondy přinesly v průměru za poslední tři roky výnos 18 % p.a., smíšené fondy téměř 6 % p.a. a realitní fondy přes 3 % p.a.
Čili není jiné cesty v době růstu cen než akcie?
Jedině akcie nebo smíšené fondy, kde máte dobře namíchaný mix investic, které dokážou porazit inflaci.