Lídr polské vládní strany nevylučuje předčasné parlamentní volby

0
22

Lídr polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyňski řekl, že nevylučuje předčasné parlamentní volby. V pondělí o tom informovala tisková agentura PAP.

Sorry, video přehrávač failed to load.(Error Code: 101102)
Volby do polského zákonodárného sboru jsou naplánovány na rok 2023, ovšem Kaczyňski – často pokládaný za nejvlivnějšího politika v zemi – v rozhovoru pro týdeník Sieci uvedl, že volby „by se mohly konat i dříve“.

Kaczyňski vysvětlil, že vládu čeká „mimořádně těžký rok“, s problémy široké škály – od pandemie koronaviru a zvyšující se inflace až po migrační krizi na polské hranici s Běloruskem.

Jak dodal, přesto je přesvědčen, že jeho strana, která dominuje ve vládní koalici s názvem Sjednocená pravice, zůstane u moci.

„Právo a spravedlnost je odhodlána získat další vítězství, nejraději ve volbách v roce 2023,“ řekl Kaczyňski.

„Ale může se stát, že volby se budou konat dříve… Máme pandemii, která je sama o sobě velkou výzvou, a teď už nějakou dobu máme vysokou inflaci. Hybridní útoky na polsko-běloruské hranici pokračují, jakož i operace Ruska proti Ukrajině a celému regionu,“ doplnil.

Polsko kromě toho řeší zdlouhavý spor s Unií, týkající se sporných reforem v polském justičním systému. Napětí mezi Varšavou a Bruselem vyvolala zejména nová disciplinární komora polského Nejvyššího soudu.

Soudní dvůr Evropské unie se sídlem v Lucemburku vyzval ke zrušení tohoto senátu, protože narušuje nezávislost soudnictví na politice, a tím i evropské právo.

Kaczyňski připustil, že disciplinární komora „nenaplnila naděje, které se do ní vkládaly“. Zdůraznil však, že jakékoli změny v tomto ohledu budou rozhodnutím samotné polské vlády a „nebudou nijak souviset v požadavky EU“.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro se v neděli vyjádřil proti rozhodnutí Soudního dvora EU a argumentoval, že soud překročil své pravomoci v této věci.

Na otázku, zda bude komora zrušena, Ziobro odpověděl, že je to možné, ale pouze v rámci širší reformy polského justičního systému.

Předchozí článekNizozemsko začne s očkováním dětí do 12 let opožděně. Nezakoupilo včas vakcíny
Další článekTento týden začne předvolební kampaň maďarské opozice